Rozwój przemysłu to kwestia, nad którą od lat zastanawiają się eksperci z całego świata. Z jednej strony, konieczność zakupu coraz nowszych maszyn przemysłowych, z racji rosnących wymogów rynkowych, jest praktycznie nieunikniona. Z drugiej jednak strony, rosnące ceny energii oraz wyczerpujące się złoża naturalne sprawiają, że konieczne jest szukanie ergonomicznych alternatyw, związanych z zasilaniem. Odpowiedzią na tego typu dylematy jest obecnie zrównoważony rozwój, stawiający na instalacje fotowoltaiczne oraz energetykę wiatrową. Technologie tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie, powoli przeradzając się w nowy standard. Nie inaczej jest także w przypadku Polski. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego zastąpienie dostawców energii naturą jest tak korzystne dla biznesu.
Zielona energia – odporność na kryzys gospodarczy
Ze względu na osłabienie gospodarki wskutek pandemii, ceny prądu zwiększyły się zauważalnie w ostatnich miesiącach. Zielona energia, dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, pozwala firmie na uodpornienie się na tego typu kryzysy. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna lub turbinowa umożliwia całkowite pokrycie zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Nawet częściowe pozyskiwanie prądu z natury, na przykład zimą, pozwala na znaczną redukcję miesięcznych kosztów. A ponieważ nowoczesne maszyny przemysłowe są kontrolowane przez zaawansowane sterowniki, utrzymujące optymalne tempo pracy, samo zużycie energii również ulega tu znacznemu zmniejszeniu.
Energia wiatrowa i słoneczna a atrakcyjność przedsiębiorstwa
Niewątpliwym atutem zielonej energii jest także pozytywny wpływ na reputację firmy z niej korzystającej. Żyjemy bowiem w czasach głębokiej troski o stan naszej planety, zaś wszystkie przedsiębiorstwa, przykładające rękę do zwiększonej emisji dwutlenku węgla, bardzo szybko tracą zaufanie klientów. Stawiając na energetykę wiatrową, budujemy więc pozytywny obraz firmy, zwiększając tym samym jej konkurencyjność. Dzięki temu, pozyskiwanie klientów oraz partnerów biznesowych staje się znacznie prostsze, przy jednoczesnym wymuszeniu na konkurencji podjęcia podobnych, ekologicznych kroków.