Prowadzenie własnej działalności, jak wie zapewne każdy przedsiębiorca, nie jest rzeczą prostą. Nawet po późniejszym rozwoju działalności, konieczne jest stawanie naprzeciw kolejnych wyzwań, nierzadko związanych z ryzykiem. To właśnie z tego powodu, konieczne stało się unowocześnienie wszystkich urządzeń, wykorzystywanych na co dzień we wszystkich gałęziach przemysłu. Liczniki elektryczne z wbudowaną funkcją rejestru, programowalne sterowniki silników czy też nowoczesne układy zdalnego sterowania to tylko niektóre z przykładów. Zwiększeniu uległa też rola IoT, czyli internetu rzeczy, wykorzystywanego coraz częściej przez przedsiębiorstwa o różnym stopniu rozwoju. Oto, co warto wiedzieć na temat tego typu rozwiązań.
IoT w nowoczesnym biznesie
Z pomocą internetu rzeczy, przedsiębiorca jest w stanie uzyskać dostęp do szeregu pożytecznych funkcji, umożliwiających lepsze zarządzanie budynkami, maszynami oraz danymi. Przykładem jest tu chociażby predykcyjne utrzymanie ruchu, mające na celu zapobieganie przedwczesnemu zużyciu się komponentów maszyn oraz skrócenie do minimum czasu zastojów. Za pomocą szeregu sensorów, kontrolujących poziom drgań, wilgoci oraz temperatury, użytkownik otrzymuje na bieżąco istotne dane, umożliwiające lepszy wgląd w pracę urządzeń oraz błyskawiczną reakcję na wykryte problemy. Stawianie na IoT to także nowe perspektywy rozwoju firmy, dzięki możliwości sprawdzania danych, których nie moglibyśmy dostrzec konwencjonalnymi metodami.
Zarządzanie budynkami i urządzeniami za pomocą inteligentnych technologii
Inteligentne technologie to także możliwość integracji szerokiej gamy urządzeń w jednym, cyfrowym ekosystemie. Nowoczesny licznik elektryczny umożliwia chociażby na zdalne sprawdzenie informacji, związanych ze zużyciem energii w konkretnych sektorach. Także procesy produkcyjne mogą zostać usprawnione dzięki zaawansowanym technologiom. Systemy sterujące, obejmujące nawet urządzenia, rozlokowane w kilku budynkach na terenie firmy, pozwalają pracownikom na obsługę maszyn z pojedynczej sterowni. Sprawne zarządzanie budynkami pozwala na lepsze zagospodarowanie czasu pracy specjalistów, przyspieszenie procesów produkcyjnych oraz zwiększenie zasobów pieniężnych dzięki większym przychodom i mniejszym wydatkom na naprawy.