Bezawaryjność instalacji elektrycznej to czynnik, odgrywający obecnie niezwykle istotną rolę w nowoczesnym przemyśle. Zależność urządzeń i systemów od sprawnego zasilania jest bowiem widoczna zarówno w centrach danych, jak i halach produkcyjnych. To właśnie z tego powodu, należy pamiętać o stosowaniu wysokiej klasy krańcówek i innych urządzeń, odpowiedzialnych za bezawaryjność sprzętów. Nawet zaawansowane, zautomatyzowane systemy wymagają bowiem właściwego zabezpieczenia przed przedwczesnym zużyciem. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy o przykładowych urządzeniach, takich jak listwa zaciskowa.
Krańcówka – niezbędnik w automatyce
Wyłącznik krańcowy to proste urządzenie, odgrywające niezwykle ważną rolę w prawidłowej pracy systemów zautomatyzowanych. Jego zastosowanie jest tak wszechstronne, że często sami nie zauważamy nawet obecności tego wyłącznika – korzystają z niego chociażby drukarki 3D. Krańcówka pełni rolę swoistego czujnika, wykrywającego osiągnięcie przez element ruchomy maksymalnego zakresu przemieszczenia. Ze względu na szeroki zakres zastosowań, na przestrzeni lat opracowano różne typy wyłączników krańcowych. Najprostszym z nich jest wariant stykowy, czyli przycisk monostabilny, wyposażony w popychacz lub dźwignię. Istnieją również modele, pełniące rolę czujników optycznych i barier, a także wyposażone w styki normalnie otwarte, normalnie zamknięte oraz przełączne. W nowoczesnym przemyśle, wyłącznik krańcowy może zostać sparowany ze sterownikiem programowalnym PLC lub mikrokontrolerem.
Listwa zaciskowa – niezawodne łączenie przewodów
Przewody, montowane wewnątrz puszki elektroinstalacyjnej, wymagają zapewnienia im odpowiedniego poziomu ochrony. Nowoczesne listwy zaciskowe, wykorzystywane również w rozdzielnicach lub oświetleniu, uchodzą tu za najlepsze rozwiązanie. Umożliwiają one bowiem bezpieczne i proste rozdzielenie torów prądowych. Osprzęty te wykonano z polietylenu, zaś zamontowane w nich zaciski – z mosiądzu. Dzięki temu, listwy odznaczają się znakomitą żywotnością oraz odpornością na działanie wysokich temperatur wewnątrz puszek, sięgających nawet osiemdziesięciu stopni Celsjusza.