Odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden przedsiębiorca. Nawet mniejsze obiekty wymagają bowiem możliwie najlepiej dostosowanego ułożenia kabli, a także doboru typu przewodów do konkretnych miejsc. Zakłady, zajmujące się z kolei wytwarzaniem energii, powinny wziąć również pod uwagę ewentualną rozbudowę instalacji o kolejne generatory. I choć wydawać by się mogło, że przy rosnącej złożoności instalacji i urządzeń sporządzenie projektu stało się niezwykle trudnym wyzwaniem, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Wiodące firmy, jak chociażby Schneider Electric, umożliwiają bowiem swoim klientom skorzystanie z darmowych programów do projektowania instalacji elektrycznych. Oto, dlaczego naprawdę warto skorzystać z takiego rozwiązania.
Programy do projektowania instalacji elektrycznych – niezbędnik każdego specjalisty
Ponieważ to właśnie od starannie zaprojektowanej instalacji zależeć będzie efektywność energetyczna firmy, konieczne jest zadbanie tu o najdrobniejsze nawet szczegóły. Profesjonalne programy projektujące wykonują wszystkie niezbędne obliczenia na bieżąco, umożliwiając szybkie nakładanie wszelkich poprawek. Niewątpliwym atutem oprogramowania jest tu także obecność szerokiej gamy narzędzi, pozwalających chociażby na uwzględnienie różnych typów przewodów. Firmy, zajmujące się wytwarzaniem energii, uzyskują tu także możliwość skorzystania z funkcji dostosowania instalacji do potrzeb systemów inteligentnych.
Pomimo swojego zaawansowania, projektowanie instalacji elektrycznych za pomocą dedykowanego programu nie jest wcale trudne. Co więcej, ze względu na swoją przejrzystość, aplikacje tego typu coraz częściej stają się pomocami naukowymi w szkołach średnich oraz na uczelniach. Niewątpliwym atutem programów pokroju EcoStruxure Power Design jest także możliwość eksportu ukończonego projektu instalacji do innych programów producenta, co pozwala na dodatkowe opracowanie rozdzielnic. Dzięki temu, firma ma większe szanse na stworzenie wydajnego układu, zapewniającego możliwie największą efektywność energetyczną.