Gniazdo 3-fazowe, nazywane również gniazdem siłowym, to specjalnie zaprojektowany osprzęt, dostosowany do pracy z prądem 400V. Z gniazdek tego typu korzysta się chociażby w kuchniach, w celu zapewnienia zasilania urządzeniom o dużej mocy przyłączeniowej, takich jak piekarniki. Gniazda natynkowe zewnętrzne i wewnętrzne do prądu siłowego odznaczają się charakterystycznym designem, odróżniającym je od standardowych osprzętów. Posiadają one bowiem od czterech do pięciu otworów na bolec. W przypadku konwencjonalnych gniazd do prądu 230V, osprzęt posiada wyłącznie dwa otwory. Nie oznacza to jednak, że dobór gniazda siłowego jest prostym zadaniem. Poszczególne modele odznaczają się bowiem zróżnicowanymi parametrami, których znajomość z pewnością ułatwi nam znalezienie odpowiedniego osprzętu.
Szczelność gniazda 3-fazowego
Wybierając gniazdo 3-fazowe, należy zwrócić szczególną uwagę na warunki, w których ma ono zostać umieszczone. Ponieważ osprzęt tego typu jest najczęściej montowany na dworze lub w pomieszczeniu o wysokim poziomie wilgoci, konieczne jest zaopatrzenie się w model o odpowiedniej szczelności. Parametr ten, oznaczany literami IP, jest wyrażany w formie dwóch cyfr. Pierwsza cyfra określa poziom ochrony gniazda przed przedostaniem się do niego ciał stałych. 0 oznacza brak ochrony, zaś 5 – zabezpieczenie przed ciałami stałymi mniejszymi, niż 1 mm. Druga cyfra określa z kolei zabezpieczenie przed cieczami. Najwyższa z wartości, oznaczana cyfrą 9, oznacza pełną ochronę gniazda przed zalaniem strumieniem wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza i ciśnieniu 80-100 bar.
Sposób montażu gniazda 3-fazowego
Podstawowym wariantem tego typu osprzętu jest gniazdo natynkowe zewnętrzne lub wewnętrzne. Gniazda te przymocowuje się bezpośrednio do lica ściany w miejscach, w których nie można zastosować modeli podtynkowych. Należy przy tym pamiętać, że wariant natynkowy zajmuje sporo miejsca, ze względu na dużą puszkę na okablowanie. Gniazda podtynkowe są z kolei częstym widokiem w domach i mieszkaniach, dzięki swojej znakomitej estetyce. Jedynym widocznym elementem jest tu bowiem płyta osprzętu. W przypadku gospodarstw rolnych, placów budowy lub warsztatów, bardzo popularnym rozwiązaniem są gniazda siłowe przenośne, odznaczające się prostym montażem oraz kompaktowymi wymiarami.