Rozdzielnica elektryczna to niezwykle istotne urządzenie, uchodzące za jeden z kluczowych elementów każdej instalacji. To właśnie ona jest bowiem odpowiedzialna za prawidłowy rozdział energii elektrycznej pomiędzy poszczególne obwody. W efekcie, wszystkie pomieszczenia oraz sprzęty w nich wykorzystywane są w stanie pracować w sposób niezakłócony. Mówiąc o rozdziale energii, bardzo często pomija się jednak temat bloków rozdzielczych, wykorzystywanych w rozdzielnicach niskiego napięcia. To duży błąd, ponieważ urządzenia te odznaczają się znakomitą wręcz funkcjonalnością, nawet na terenie budynków przemysłowych. Oto, co warto zatem wiedzieć na ich temat.
Charakterystyka bloków rozdzielczych
Urządzenia te, nazywane również blokami łączeniowymi, umożliwiają połączenie przewodów o różnych średnicach wewnątrz rozdzielnicy niskiego napięcia. Umożliwiają one również podział instalacji na poszczególne obwody, a także oddzielenie od siebie zacisków ochronnych, fazowych i neutralnych. Większość bloków rozdzielczych montuje się na szynie DIN, aczkolwiek istnieją również modele, przeznaczone do instalacji bezpośrednio na płycie montażowej. Wyróżniamy trzy zasadnicze typy bloków łączeniowych. Pierwsze z nich, czyli bloki kompaktowe, są modelami jednopolowymi, przeznaczonymi do instalacji przewodów o dwóch różnych średnicach. Drugą kategorią są tu bloki modułowe, będące urządzeniami wielopolowymi. Ostatnim typem bloków są modele przelotowe, umożliwiające łączenie przewodów aluminiowych i miedzianych w jednej instalacji.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując bloki rozdzielcze?
Wybierając bloki łączeniowe do rozdzielnicy elektrycznej niskiego napięcia, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest liczba biegunów – zależnie od modelu, może ona wynosić 1, 2 lub 4. Niezwykle istotna jest tu też ilość odgałęzień przy każdym biegunie. W większości modeli znajdziemy ich przeważnie 7, 11 lub 15. Należy tu też sprawdzić dopuszczalną średnicę przewodów, a także prąd znamionowy w instalacji, prąd zwarciowy wytrzymywany i szczytowy oraz napięcie znamionowe izolacji. Niezawodne urządzenia tego typu oferuje chociażby firma Schneider Electric – renomowany producent nowoczesnych sprzętów elektroenergetycznych.