Rosnące koszty energii to prawdziwa zmora wszystkich Polaków. Dotyczy to w szczególności firm, korzystających nierzadko z rozbudowanych układów średniego napięcia, niezbędnych do zapewnienia prawidłowej pracy wykorzystywanym urządzeniom. I chociaż ceny fotowoltaiki stopniowo spadają, tak w dalszym ciągu wielu odbiorców energii decyduje się na pozostaniu przy konwencjonalnych źródłach prądu. Nie oznacza to jednak, że obniżenie cen rachunków jest tu niemożliwe. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się bowiem kompensacja mocy biernej. Oto, co warto o niej wiedzieć.
Na czym polega kompensacja mocy biernej?
Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli tego, kiedy w ogóle powinniśmy zacząć rozważać zakup kondensatora. Otrzymując nowy rachunek na początku miesiąca, zwróćmy uwagę na dwie pozycje w nim uwzględnione – opłatę za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej i opłatę za ponadumowny pobór energii biernej pojemnościowej. Jeśli kwoty w nich podane są bardzo wysokie, oznacza to, że powinniśmy zastanowić się nad kompensacją w układzie średniego napięcia.
Wewnątrz pracującego obwodu możemy natknąć się na trzy typy mocy – czynną (P), bierną (Q) oraz pozorną (S). Moc czynna jest tu zamieniana na pracę użytkową, zaś bierna występuje pomiędzy źródłem a odbiornikiem. I chociaż energia bierna nie ulega zużyciu, tak w dalszym ciągu przepływa między elektrownią a odbiorcą. Oczywiście, jest ona w dalszym ciągu potrzebna do prawidłowej pracy urządzeń, które mogą pobierać ją z sieci lub oddawać z powrotem. Stanowi to jednak spore obciążenie źródła prądu, zaburzając nierzadko przesył energii czynnej. Zbyt duży przepływ mocy biernej możemy jednak ograniczyć, stosując specjalistyczne baterie kondensatorów.
Zalety kompensacji mocy biernej
Głównym atutem kompensacji mocy biernej jest zauważalne obniżenie opłat za energię. Zredukowany przepływ energii biernej redukuje bowiem kary, naliczane za jej pobór. Jak zauważają eksperci, zależnie od ilości pobieranej wcześniej mocy biernej, ceny rachunków mogą spaść znacząco, nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu, użytkownik może być pewien, że koszty zakupu kondensatorów będą zwracać się stopniowo, co dodatkowo zwiększa opłacalność tego typu inwestycji.